Jakkolwiek o oświetleniu mówi się przeważnie w kontekście jego funkcji, nie można także zapominać o jego niebagatelnym wpływie na atmosferę wnętrza. Właściwe dopasowanie lamp może nadać pomieszczeniu ciekawego charakteru i podkreślić oryginalną stylizację lub zaskoczyć nowoczesnym łączeniem różnorodnych stylów. Stąd tak ważne jest, by wybrany model idealnie odzwierciedlał charakter lokum oraz doskonale z nim harmonizował, zapewniając jednocześnie jak najlepsze warunki oświetleniowe.

Zanim jednak ostatecznie zdecydujemy się na określony model, musimy przede wszystkim uzmysłowić sobie, czemu służą poszczególne rodzaje lamp. W zależności bowiem od wysokości lub miejsca, w którym będą się znajdować, inna będzie zapewniana przez nie jakość światła.

Jakkolwiek przyjęło się wieszać lampę sufitową pośrodku pomieszczenia, to jednak badania ergonomiczne wykazały, że najlepiej umieścić ją w mniej więcej na 2/5 długości pomieszczenia. Takie usytuowanie jest najbliższe imitacji oświetlenia naturalnego w ciągu dnia i tym samym zapewnia najlepsze warunki do funkcjonowania. Drugi rodzaj tj lampy ścienne pełnią najczęściej funkcję oświetlenia akcentującego, z pomocą którego ukażemy piękno detalu – obrazu, rzeźby lub innej dekoracji. Podobną rolę spełnia oświetlenie podłogowe, lecz jego montaż wymaga większego wysiłku, głównie z powodu obciążeń mechanicznych, jakim jest poddawane. Jego zadaniem jest rozjaśnienie konkretnego obszaru – przytulnego zakątka, fotela, na którym najczęściej oddajemy się lekturze książki, zaakcentowanie np interesującej faktury kafli czy też ozdobnej tapety. Niemniej jednak właściwie przemyślany wybór oświetlenia to zazwyczaj kombinacja kilku lamp. Interesujący efekt można uzyskać bawiąc się różnymi stylami oświetlenia w jednym wnętrzu. Powinniśmy wszak pamiętać o elemencie łączącym je w spójną całość – może być to kolor, płynność linii czy detal faktury.

Oszczędna technologia

Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiają się nowe modele opraw oświetleniowych, wyposażonych w coraz bardziej oszczędne źródła światła. Od kilku lat bezsprzecznie prym wiodą oprawy ledowe. Ze względu na oszczędność w eksploatacji, możliwości doboru barwy światła, jak również kąta rozproszenia, otwierają szereg nowych możliwości aranżacyjnych. Warto bowiem pamiętać, że oświetlenie LED to nie jedynie taśmy dekoracyjne. – Technologia ledowa umożliwia producentom wprowadzenie na rynek lamp o nowoczesnych, innowacyjnych formach, które do tej pory, ze względu na procesy technologiczne, nie były możliwe – mówi Przemysław Filar, doradca Klienta ds oświetlenia w Salonie Max-Fliz.

Ze względu na zastosowane w oprawach moduły ledowe ukryte za przesłonami z matowego tworzywa, uzyskano efekt intensywnego i równomiernego oświetlenia bez efektu olśnienia. Wybierając dekoracyjne taśmy nie można zapomnieć także o barwie światła, bowiem diody led mają często zimne, niemal niebieskie światło, które potrafi zmienić nawet najbardziej przytulne wnętrze w nieprzyjazne laboratorium. Stąd jeżeli zależy nam na ciepłej barwie czy określonym odcieniu, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na temperaturę barwową danego modelu lampy (dotyczy to nie tylko ledów), lecz również na jego odbłyśnik.

Wśród proponowanych przez producentów lamp, można znaleźć wiele ciekawych modeli, które zaskakują głównie swoją formą.