Nastały czasy, gdy złoto ponownie wraca do łask projektantów i architektów wnętrz. Jednak budzi także wiele kontrowersji, jedni bowiem uwielbiają ten kolor, inni zaś uważają, że jest nazbyt ekstrawagancki i wyrazisty.

Istnieje również pewne niemałe grono osób, które najzwyczajniej w świecie boją się postawić na złote wykończenie ścian, mebli czy dekoracji. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż to od wieków ukochany kolor artystów, który ma olbrzymi potencjał dekoracyjny. Wbrew dosyć powszechnej opinii, złote elementy we wnętrzu nie muszą być pretensjonalne oraz odczytywane jako manifest bogactwa. Wszystko zależy od ich wzornictwa i ogólnej koncepcji wizualnej domu czy mieszkania. Gustownie dobrane, złote akcenty sprawiają, że aranżacja wnętrza jest nietuzinkowa. Złoto bardzo dobrze również koresponduje z większością odcieni z palety barw. Ultranowoczesne bryły mebli w różnych odcieniach złota wyraźnie pokazują, że kolor ten nie jest zarezerwowany dla wnętrz urządzonych sztuką dawną. Z powodzeniem odnajdzie się on także w minimalistycznych przestrzeniach.

Wszechstronność oraz uniwersalność stosowania złota we wnętrzach bardzo dobrze widać na przykładzie tapet najlepszych światowych marek. Złoto potrafi stanowić uzupełnienie orientalnych wzorów z manufaktury Jima Thompsona, będąc idealnym kompanem dla dalekowschodniej ornamentyki czy flory. Projektanci włoskiej marki Giardini wybrali klasyczny wizerunek złota w połączeniu z misternymi ilustracjami kwiatowymi. Wzory z kolekcji Opium stanowią dostojne tło dla klasycznej aranżacji wnętrz. Interesującą propozycją włoskiej marki jest również katalog Vis a Vis, którego motywem przewodnim są proste wzory geometryczne w kontrastujących ze sobą różnych odcieniach złota. Kolekcja ta będzie stanowić ozdobę zarówno nowoczesnych, jak też tradycyjnych wnętrz. Wyróżnia ją bezpretensjonalny szyk oraz elegancja. Bardzo zróżnicowane pod tym względem jest portfolio wzorów belgijskiej marki Omexco. Wyjątkowo efektownie prezentują się jednolite wzory z kolekcji Akoya. Część z nich wiernie odwzorowuje ręcznie złocone powierzchnie, inne natomiast imitują złote maty bambusowe. Ze względu na swoją delikatną fakturę, tapety te fantazyjnie mienią się na ścianie. Kwiat lotosu w secesyjnej, złotej odsłonie to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych wzorów z bogatej oferty Omexco. Belgijska marka prezentuje także bardzo współczesne złote tapety bazujące na pasach w różnych odcieniach.

Wyłącznym dystrybutorem tapet Jim Thompson, Giardini i Omexco w Polsce jest sieć z wyposażeniem wnętrz Dekorian, dysponująca 20 salonami firmowymi w 18 największych miastach. W jej sklepach możemy znaleźć kilka tysięcy wzorów tapet, pochodzących od kilkunastu najbardziej znanych światowych marek.

źródło: Dekorian – www.dekorian.pl

Dekorian_Tapeta_Omexco_Kolekca_Dukes

Dekorian_Tapeta_Jim_Thompson_kolekcja_Nalin

Dekorian_Tapeta_Omexco_Kolekcja_Quartz